درآمد حاصل از فروش عرضه‌کنندگان خودرو

درآمد حاصل از فروش عرضه‌کنندگان خودرو
بنابر آمار سهم بازار خودروهای سواری کشور، از ابتدای سال تا پایان آذرماه مجموع عرضه‌کنندگان خودرو کشور شامل ایران خودرو، سایپا، وارد‌کنندگان و خصوصی‌ها درآمدی بالغ‌بر 39 هزار و 94 میلیارد تومان داشته‌اند.

بر این اساس درآمد دو شرکت بزرگ خودروساز داخلی (ایران خودرو و سایپا) طی این مدت 26 هزار میلیارد تومان بوده است. در این بین ایران خودرو که با تولید 452 هزار دستگاه خودرو رتبه اول پرفروش‌ترین خودروساز کشور را به خود اختصاص داده با سهم 39 درصدی از کل ارزش بازار خودرو، از فروش محصولات خود طی این مدت 15 هزار و 176 میلیارد تومان درآمد را ثبت کرده است. شرکت سایپا نیز با 28 درصد سهم ارزشی بازار توانسته در جایگاه دوم این جدول بنشیند. این شرکت طی 9 ماه گذشته، حدود 224 هزار دستگاه خودرو تولیدکرده است؛ که درآمد حاصل از فروش محصولات این شرکت نیز طی این مدت 10 هزار و 832 میلیارد تومان بوده است.

رتبه سوم این جدول را اما واردکنندگان خودروهای سواری از آن خود کرده‌اند؛ به طوری که آنها با 22 درصد سهم توانسته‌اند از فروش محصولات خود، درآمد 8 هزار و 676 میلیارد تومانی داشته باشند. در حالی واردکنندگان چنین درآمدی را ثبت کرده‌اند که بنابر آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در 9ماه سال جاری در مجموع 49 هزار و 331 دستگاه انواع خودروی سواری به کشور وارد شده است که ارزش دلاری این خودروها طی این مدت یک میلیارد و 295 میلیون دلار بوده است.

در این بین، تولیدکنندگان بخش خصوصی با سهم 11 درصدی توانستند رتبه چهارم جدول سهم بازار ارزشی خودروهای سواری از ابتدای سال تا پایان آذرماه امسال را از آن خود کنند. درآمد خصوصی‌ها که بیشتر به تولید خودروهای چینی می‌پردازند، طی مدت زمان مذکور 4 هزار و 410 میلیارد تومان بوده است. این موضوع در حالی است که این خودروسازان توانسته‌اند 69 هزار دستگاه خودرو طی این مدت تولید کنند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۳۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴۹:۱۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد