كارلوس سليم الو، سومين فرد ثروتمند جهان

كارلوس سليم الو، سومين فرد ثروتمند جهان
بسياري از مردم در سراسر دنيا نمي‌‌دانند كارلوس سليم الو چه كسي است، در حالي كه او بي شك يكي از مشهورترين افراد در تاريخ مكزيك مي‌‌باشد. الو با ثروت خالص 35 ميليارد دلار سومين فرد ثروتمند جهان به حساب مي‌آيد. ثروت او تنها در سن 26 سالگي به 40 ميليون دلار مي‌رسيد!
كارلوس سليم الو در 28 ژانويه 1940 در مكزيكو سيتي به دنيا آمد. كارلوس از نژاد مكزيكي نيست و خانواده‌اش از مهاجران لبناني بوده‌اند. كارلوس جوان پنجمين فرزند از شش فرزند و باهوش‌ترين فرزند خانواده بزرگ ‌اش بود. او در مدرسه بر ديگران برتري داشت و همواره خود را وقف تحصيلاتش مي‌كرد.
بعد از دبيرستان او تصميم گرفت كه در رشته مهندسي تحصيل كند و در دانشگاه يونيورسيداد ناسيونال اتونوما دو مكزيكو پذيرفته شد. كارلوس به زودي دريافت كه استعدادش در كمك به سودآور شدن شركت‌ها امري است كه او را بي‌اندازه ثروتمند خواهد كرد. او با يافتن شركت‌هايي كه ارزش شديدا پاييني داشتند و سودآور كردن آنها موفقيت مالي عظيمي‌كسب كرد. اين كار هم براي شركت‌هاي مربوطه و هم براي الو بي‌نهايت مفيد بوده است.
در سال 1965 كارلوس شروع به بنا كردن پايه‌هاي گروپو كارسو نمود كه در 1966 به ثبت رسيد.از 1980 به بعد الو يك فرد موفق در بسياري از حوزه‌هاي صنعتي، خريد و فروش املاك و تجارت بوده است. زماني كه مكزيك متحمل يك بحران مالي در سال 1982 شد، كارلوس تصميم به سرمايه‌گذاري بزرگ در بازار گرفت كه نتايج واقعا خوبي در پي داشت. تا سال 1985 گروپو كارسو كنترل شركت‌هاي زيادي را به دست گرفت.
در 1990 گروپو كارسو تل‌مكس را هم تحت كنترل گرفت و حيطه‌ جديدي از گسترش صنعتي را در سطح جهاني شروع كرد. در طي 15 سال تل مكس به واسطه بهينه‌سازي فرايندهايش، پيشرفت زيادي در سطح جهاني و تكنولوژيكي كرد.
الو كسب و كارهاي متفاوتي هم انجام داده است و بخشي از بسياري از صنايع را به دست گرفته است. مثلا او 4/6 درصد از سهام شركت نيويورك‌تايمز را در اختيار دارد كه او را تبديل به بزرگ‌ترين سهامدار اين شركت پس از صاحبان آن يعني خانواده سالزبرگر، مي‌كند. تاكتيك‌هاي او گرچه كاملا قانوني هستند، گاهي اوقات در دنياي كسب وكار مورد انتقاد واقع مي‌‌شوند. دولت مكزيك در دوره 1990 به سمت خصوصي‌سازي حركت كرد و الو به سرعت دست به كار شد و كنترل تله‌فونسو دو مكزيك (‌تل مكس) را به دست گرفت. او به سرعت به خاطر بالابردن قيمت‌‌ها پس از بدست گرفتن كنترل شركت، مورد انتقاد قرار گرفت. گرچه او براي بهبود خدمات تلفن در مكزيك تلاش بسياري كرده و همچنين خدمات تماس محلي و از راه دور، خدمات اينترنتي، خدمات تلفن همراه و كتابچه راهنماي تلفن را نيز ارائه كرده است. بي‌‌شك او بر صنعت تله‌‌كام حكمراني مي‌كند، زيرا در حال حاضر 90 درصد خطوط تلفن در مكزيك در كنترل تل‌مكس است. همچنين 80 درصد خطوط تلفن همراه در مكزيك در اختيار تل‌سل، شركت تلفن همراهي است كه توسط الو اداره مي‌شود. الو همچنين صاحب بزرگ‌ترين ارائه‌كننده خدمات اينترنت در مكزيك يا حتي در ايالات متحده مي‌باشد. از سال 2006 تا 2007 ثروت كارلوس از 30 ميليارد دلار به 49 ميليارد دلار جهش كرد. الو به روشي مشابه وارن بافت كسب درآمد مي‌كند، يعني از طريق سرمايه‌گذاري دقيق و بي‌عيب، اما الو ترجيح مي‌دهد خودش را به عنوان گرداننده شركت‌ها و نه يك سرمايه‌گذار صرف تصور كند.
كارلوس پس از سال‌ها كار سخت، بخش عمده‌ شركت‌هايش را به پسرانش سپرده است و در حال حاضر او تنها در مقام رياست 5 شركت از مجموعه شركت‌هايش قرار دارد.
كارلوس به واسطه فعاليت‌هايش در حوزه تكنولوژي بارها مورد تشويق قرار گرفته است. براي مثال او جوايزي از جمله مدال لياقت كارآفريني از تالار تجارت مكزيك و مدال فرمانده لئوپولد دوم از سوي دولت بلژيك و عنوان مدير ارشد اجرايي (CEO) سال و دهه ‌(در سال 2003) را از سوي مجله تريدبيزنس دريافت كرده است. الو براي كارهاي خيرخواهانه‌اش نيز شهرت دارد. صندوق توسعه آمريكاي لاتين كه او رييس آن است، بودجه‌اي بالاي 10 ميليارد دلار دارد كه صرف پروژه‌هاي مختلف فرهنگي در سرتاسر آمريكاي لاتين مي‌شود. به علاوه او بسيار علاقه‌مند طبيعت و هنر است.

- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۸ دی ۱۳۸۹ ساعت ۳:۳۴:۴۲ بعد از ظهر
نظرات (1)

سید محسن افضلی  ۲۶ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۸:۲۴:۲۷ قبل از ظهر

خوبه

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد