کهربا (Amber)

کهربا (Amber)
کهربا در گروه سنگهاى اورگانيک (منشا گياهى، حيوانى) قرار دارد. در دوران قديم زمين شناسى به صورت صمغ از درختان کاج مخروطى شکل به نام (پيتوس-سوکسينيفرا) خارج شده و پس از خشک و سخت شدن به صورت فسيل و سنگ درآمده است.

کهربا در گروه سنگهاى اورگانيک (منشا گياهى، حيوانى) قرار دارد. در دوران قديم زمين شناسى به صورت صمغ از درختان کاج مخروطى شکل به نام (پيتوس-سوکسينيفرا) خارج شده و پس از خشک و سخت شدن به صورت فسيل و سنگ درآمده است. اين درختان به ويژه در دوران سوم زمين شناسى (دوره اليگوسن)( فراوان بوده و گويا صمغ زيادى هم ترشح مى کرده اند، به هر حال امروزه کهربا را در طبقات تشکيل شده در دوران سوم، مخصوصا در نواحى درياى بالتيک جستجو مى کنند.قشرى از طبقات سوم که اين صمغ فسيل شده را ضمن فسيل قسمت هاى ديگر کاج فراوان در بر دارد، به نام زمينهاى آبى ناميده مى شوند. عمده کهرباى جهان عمرى بين 25 تا 90 ميليون سال دارد. گاهى داخل کهربا حشرات و جتى پستانداران کوچک به دام افتاده که روزگاران پيش از تاريخ يافت مى شده اند.
کهربا به خاطر رنگ زيبايش با ارزش است و معمولا از اين ماده براى ساخت اشياى تزئينى و جواهر استفاده مى شود. کهربا ترکيب غير يکنواختى دارد و مخلوطى از 7 نوع صمغ و رزين است، به طور تقريبى ترکيب شيميايى آن را مى توان (C10H16O) عنوان کرد.ضريب شکست 1.545-1.539، جلاى صمغى، چگالى 1.09-1.05، ساختمان کريستالى بى شکل و غير بلورى و در تنوع رنگى زرد،‌نارنجى، قرمز، سفيد، قهوه اى ،‌سبز، آبى و مشکى ديده مى شود. سختى کهربا در مناطق مختلف تفاوت هايى دارد، کهرباهاى جوان تر، نرم تر از آنهايى هستند که مدت هاى طولانى زير خاک مدفون بوده اند. کهربا در برمه سختى (1تا3)، کهرباى منطقه درياى بالتيک (سختى 2 تا 2.5) و در جمهورى دومينيکان (سختى 1 تا 2) دارد.
معادن:
بزرگ ترين معدن در غرب کاليمينگراد در روسيه در عمق 30 مترى زير شن و ماسه است و بيشتر در مناطق درياى بالتيک (Baltic).مناطق ديگرى که داراى معدن کهربا هستند، عبارتند از: جمهورى دومينيکن، ايتاليا، رومانى، برمه، چين، کانادا، مکزيک، ژاپن و آمريکا.
ناپاکى در کهربا بيشترين فسيل هايى که در کهربا ديده مى شود، از حشراتى است مانند: پشه، زنبور (بى عسل)، زنبور عسل، مورچه اما گاهى اوقات در کهربا حشراتى مانند: ملخ، سوسک، موريانه، پروانه و حشرات موذي.حيواناتى مانند عنکبوت، هزارپا، عقرب،‌قورباغه، مارمولک ها و حيوانات بزرگ مانند پستانداران و پرندگان، فقط پر يا خز آنها در کهربا ديده مى شود. در کهربا بقاياى گياهان که شامل گل، هسته، ساقه، برگ، کاج سوزنى، ميوه کاج هم ديده مى شود که بساير با ارزش اند.فسيل هايى که کمياب اند، ارزش و کيفيت کهربا را تعيين مى کند. به خاطر داشته باشيد فسيل هايى ارزشمند هستن، که گونه آنها در حيات امروزى زنده نيستند و نسل آنها منقرض شده است.
قيمت کهربا:
ناپاکى کهربا باعث افزايش قيمت در کهربا مى شود. خبر جالبى که اخيرا درباره يک تکه کهربا دومينيکان همراه فسيل مارمولک پيدا شد، به قيمت 75000 هزار دلار فروخته شده است. فروش کهربا به صورت عمده حدودا به قيمت 15 دلار بابت هر قطعه داده مى شود. توجه داشته باشيد کهربا را به صورت قيراط قيمت گذارى نمى کنند. کهرباهايى که روى آنها کنده کارى شده، در بازار قيمت بسيار بالايى دارند.
نگهدارى از کهرباکهربا بسيار نرم و شکننده است، پس هنگام حمل و نگهدارى، مراقبت خاصى نياز دارد. اسيدها، عطرها، اسپرى هاى مو و مواد شيميايى باعث خراب شدن سنگ مى شوند. همچنين صابون و مواد شوينده يک پوشش سفيد رنگ نامطلوب روى سطح سنگ ايجاد مى کنند. هيچ گاه براى تميز کردن کهربا از آب داغ استفاده نکنيد و سنگ را در محيط هايى که داراى حرارت بالا هستند، قرار ندهيد.
بهسازى کهربا:
رنگ کردن، حرارت دادن، پوشش دادن روى سطح روشهاى بهسازى کهربا هستند. رنگ کردن باعث مى شود سن کهربا بيشتر به نظر برسد و حرارت کيفيت رنگ را افزايش مى دهد. با پوشش دادن روى سطح نيز صدمات و ترک هاى سطحى روى سنگ را ترميم مى کنند.
مشابه هاى کهربا رزين هاى طبيعى، مصنوعى و پلاستيک مشابه هاى خوبى براى کهربا هستند که با تست هاى گوهرشناسى قاب تشخيص اند.
نام نويسنده : سابرينا اميرگروسى
بيست و ششمين گردهمايى علوم زمين شناسى سازمان زمين شناسى کشور
منبع خبر: گردآوري : گروه زر
  ۲۱ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۲:۵۱:۴۶ قبل از ظهر

نظرات (2)

ناصر رستمی  ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۹:۱۵:۱۷ قبل از ظهر

سلام ؛ لطفا در صورت وجود ، لیست قیمت و اطلاعات در مورد کهربای خام در اختیار اینجانب قرار گیرد .

سیف یوسفی  ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۰:۱۳ بعد از ظهر

متشکرم از اطلاعات جالب و مناسبی که در اختیار گذاشتین . بنده در حدود 200گرم کهربای بسیار مرغوب و تا حدودی تراش نخورده دارم که متقاضی فروش آن هستم البته این نکته را اضافه کنم که در درون سنگهای من آثاری از اشیاء و حشرات مثل پشه و ...دیده می شود.اگر ممکن است مرا در مورد قیمت و همچنین بازار فروش این سنگهای گرانبها و باستانی راهنمایی بفرمائید . با تشکر .09367085930

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد