وانگ شوانفو، شیمیدان و تاجر چینی و موسس شرکت BYD

وانگ شوانفو، شیمیدان و تاجر چینی و موسس شرکت BYD
وانگ شوانفو شیمیدان و تاجر چینی و موسس شرکت BYD است. وی با ثروت 4/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و هشتاد و نهم ثروتمندان دنیا قرار دارد.

وانگ شوانفو شیمیدان و تاجر چینی و موسس شرکت BYD است. وی با ثروت 4/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و هشتاد و نهم ثروتمندان دنیا قرار دارد.
وانگ شوانفو در 8 آوریل سال 1966 در خانواده فقیر و کشاورز در شهر چائوهو در استان آنهویی در چین متولد شد. در دوران دبیرستان برادر و خواهر بزرگترش از او مراقبت مي‌کردند چون پدر و مادرش از دنیا رفته بودند. وانگ بعد از دبیرستان به دانشگاه صنعتی تکنولوژی سنترال ساوت رفت و در رشته شیمي‌تحصیل کرد. وی تحصیلات خود را در سال 1990 در موسسه تحقیقات ترکیبات غیرآهنی پکن و در مقطع کارشناسی ارشد ادامه داد. وانگ شوانفو سال‌های زیادی را به عنوان یک محقق دولتی مشغول به کار بود،‌ اما در سال 1995 به بخش خصوصی وارد شد و به همراه شریکش،‌ ژیانگ یانگ (که او نیز میلیاردر است)، کسب و کار خود را در خارج شنژن و تحت نام شرکت BYD راه‌اندازی کرد. او در زمان تاسیس این شرکت تنها 29 سال‌ داشت. گفته مي‌شود نام این شرکت یا از یک نام چینی مشتق شده یا براساس حروف اول عبارت « رویاهایت را بساز (build your dreams )» انتخاب شده است. شرکت BYD طی ده سال به سرعت رشد کرد و توانست بیش از نیمي‌از بازار باتری جهان را از آن خود کرده و تبدیل به بزرگ‌ترين تولید‌کننده باتری‌های قابل شارژ در جهان شود. وانگ شوانفو به جای انجام کارها با استفاده از ماشین‌ها، آنها را به نیروی ارزان‌قیمت و محلی چینی سپرد و به این شکل توانست کسب‌و‌کار شرکت خود را به تولید باتری، اتومبیل و قطعات تلفن نیز گسترش دهد. در واقع با خرید شرکت اتومبیل تسینچوان در سال 2002 شرکت اتو BYD شکل گرفت. خط تولید قطعات تلفن همراه نیز در همین دوره زمانی به شرکت افزوده شد. این شرکت امید دارد که بتواند در آینده اتومبیل‌های تمام الکتریک را به فروش برساند. اتو BYD در سال 2009 اتومبیل‌های خود را به آفریقا،‌ آمریکای جنوبی و خاورمیانه صادر کرده و برنامه‌هایی هم برای ورود به بازارهای اروپا دارد. این شرکت همچنین شروع به فروش اتومبیل‌هایش در ایالات متحده کرده است. این شرکت در سال 2003 شرکت اتومبیل‌سازی ژیان را از دولت خریداری کرد.
شرکت BYD در جهان به خاطر نوآوری‌هایش شهرت دارد. برای مثال این شرکت تکنولوژی‌هایی را ایجاد کرده که تولید باتری‌های لیتیومي ‌تلفن همراه در دمای اتاق را ممکن مي‌سازد که نسبت به روش تولید در فضای خشک و با حرارت بسیار ارزان تر است. نشریه بیزینس ویک در سال 2010 شرکت BYD را جزو 8 شرکت برتر نوآور جهان،‌ جلوتر از شرکت‌هایی چون فورد، فولکس واگن و BMW،‌ قرار داده و در همان سال نیز در رتبه‌بندی فست کمپانی به عنوان شانزدهمین شرکت نوآور جهان شناخته شد. نشریه بیزینس‌ویک همچنین در سال 2010 این شرکت را در فهرست 100 شرکت تکنولوژیک برتر جهان قرار داده است.
شرکت BYD در حال حاضر بزرگ‌ترين شرکت تولیدکننده باتری‌های تلفن همراه در جهان است. این شرکت همچنین یکی از بزرگ‌ترين خودروسازان چین به شمار مي‌رود. شرکت BYD هم اکنون در چین،‌ آمریکا،‌ اروپا و منطقه آسیا و اقيانوسيه فعالیت دارد و دفتر مرکزی آن در شنژن در استان گوانگ دانگ واقع شده است. محصولات اصلی این شرکت شامل اتومبیل‌های بنزینی و الکتریکی، باتری دوچرخه،‌ باتری‌های با قابلیت شارژ مجدد و قطعات تلفن‌های همراه است. در سال 2008 بیش از 130 هزار نفر برای این شرکت کار مي‌کردند. BYD در سال 2002 وارد بازار سهام هنگ‌کنگ شد و به عنوان کارخانه تولید باتری‌های قابل شارژ در بازار چین علیه واردات کالاهای ژاپنی شروع به رقابت کرد.
وانگ شوانفو در حال حاضر ريیس و مدیرعامل شرکتBYD است.
وانگ شوانفو ازدواج کرده و در حال حاضر ساکن شنژن است.
الهام جوادی
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۸:۴۲:۴۷ قبل از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد