هنکل (henkel)، برندی مشابه دوست

هنکل (henkel)، برندی مشابه دوست
دفتر مرکزی هنکل در دوسلدورف آلمان واقع است. این شرکت بین‌المللی در سه زمینه تولید محصول، فعالیت دارد: مراقبت از خانه با تولید محصولاتی همچون شوینده‌ها، مراقبت فردی با محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولاتی از قبیل چسب‌ها و درزگیرها برای مصارف صنعتی و خانگی.
دفتر مرکزی هنکل در دوسلدورف آلمان واقع است. این شرکت بین‌المللی در سه زمینه تولید محصول، فعالیت دارد: مراقبت از خانه با تولید محصولاتی همچون شوینده‌ها، مراقبت فردی با محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولاتی از قبیل چسب‌ها و درزگیرها برای مصارف صنعتی و خانگی.
برندهای معروف این گروه عبارتند از پرسیل پودر شوینده، ورنل نرم‌کننده، پریل مایع ظرفشویی، محصولات مراقبت از موي شوراتزکوف و دئودورانت فا.
این شرکت در سال 1876 در آخن با نام هنکل و سی توسط فریتز هنکل و دو شریک دیگر افتتاح شد و اولین محصول آنها با نام «یونیورسال واشمیتل» پودری شوینده بر پایه سیلیکات بود. در سال 1878 هنکل برای اینکه بتواند از مزایای بیشتر تبلیغاتی و فروش بهرمند گردد، شرکت را به دوسلدورف منتقل نمود. دوسلدورف جایی بود که به امپراتوری تجارت آلمان در قرن 19 تبدیل شد. در آن سال اولین برند شوینده آلمانی با نام بلیچ سودا با قیمتی مناسب تولید شد. در سال 1879 هنکل وارد لیست شرکت‌های آلمان شد. فروش بلیچ سودا به سرعت افزایش می‌یافت و پس از یکسال شرکت نمی‌توانست پاسخگوی نیازهای مصرف‌کنندگان باشد پس شرکت بر آن شد تا بخش‌های مختلف کارخانه را با ریل به هم ارتباط دهد تا سرعت تولید بالا رود.
در سال 1883 برای افزایش درآمد و نقدینگی شرکت و استفاده بیشتر از بازاریاب‌ها، هنکل تصمیم گرفت علاوه بر تولید محصولات شوینده به فعالیت‌های دیگر هم بپردازد و از سال 1884 به بخش فروش‌ نیز وارد شد. دامنه محصولات، شامل پودر رختشویی با دانه‌های آبی، شیشه پاک‌کن، پمادهای پاک‌کننده و کرم‌های مو بود. به زودی هنکل فعالیت‌های بین‌المللی خود را آغاز کرد و اولین شعبه خود را در اتریش گشود. سال بعد کارل پث برای معرفی شرکت به وین رفت و در سال 1893 هنکل اولین ارتباطات تجاری خود را با انگلستان و ایتالیا آغاز کرد.
این شرکت از ابتدا یک کسب و کار خانوادگی بود و در سال 1893 فریتز هنکل جوان به عنوان کارآموز وارد شرکت شد و به سرعت به دست راست پدرش در انجام امور تبلیغاتی تبدیل شد. او نام هنکل را به یکی از معروف‌ترين نام‌ها در میان برندهای آلمانی تبدیل کرد. در سال 1904 او یکی از شرکای هنکل شد و این شراکت به مهم‌ترین شراکت تجاری هنکل تبدیل شد. در سال 1905 جوان‌ترين پسر هنکل به عنوان شیميدان وارد شرکت شد و مسوولیت فعالیت‌های شیمیایی و تکنولوژی را به عهده گرفت. در طی سال‌ها او توانست تکنولوژی‌های جدید و مواد اولیه بسیار خوب را شناسایی کند.
در سال 1912 حجم تولید کل به 49890تن رسید که 19750 تن آن یعنی حدود 40درصد را پرسیل
(تنها پنج سال بعد از اولین حضور در بازار) تشکیل می‌داد و تعداد نیروی کار شرکت به 1024 نفر افزایش یافت که حدود 50درصد این تعداد را زنان تشکیل مي‌دادند. در سال 1949 شامپوی شوما توسط شوارتزکوف به بازار عرضه شد و یکی از موفق‌ترين شامپوهای آلمانی در زمان خود شد. در سال 1954 «صابون فا» ساخته شد و پس از ساخته شدن دئودورانت‌ها و ژل مو با همین نام، «فا» به یکی از برندهای مهم در هنکل تبدیل شد.
در سال 1960 هنکل تصمیم گرفت با تصاحب برخی شرکت‌ها گسترش یابد. در همان سال هنکل با تصاحب شرکت محصولات شیمیایی استاندارد که بعدها به نام Henkel Inc. شناخته شد وارد بازار مواد شیمیایی آمریکا شد. در سال 1962 این شرکت یکی از مهم‌ترين رقبای خود در آلمان به نام Sichel-Werke AG را خریداری کرد و در سال 1974 هنکل سهام شرکت آمریکایی کلوروکس را خرید تا بتواند دستیابی خریداران را به محصولات آسان‌تر کند، البته این سهام در سال 2004 فروخته شد. شوارتزکوف نیز که یک شرکت فعال در زمینه تولید محصولات آرایشی بود در سال 1995 به تصاحب شرکت درآمد. محصولات گسترده این شرکت شامل انواع محصولات مراقبت از موی سر است. با نوآوری‌های کارآ اکنون شوارتزکوف یکی از شرکت‌هایی است که بازار را در زمینه فعالیت خود هدایت می‌نماید.
پس از 130 سال تجربه در کسب‌وکار، هنکل سال 2006 را سال نوآوری نامید. در طول این سال کارمندان از سراسر دنیا با 80000 ایده جدید برای برندهای تازه یا برای توسعه محصولات و بسته‌بندی آنها، در این جشنواره شرکت كردند. در سال 2007 پرسیل يكي از مطرح‌ترين برندهاي هنكل، 100 سالگی خود را جشن گرفت.
در پایان سال مالی 2009 گردش مالی شرکت 57/13 میلیارد یورو، درآمد عملیاتی یک میلیارد یورو و سودخالص 602 میلیون یورو بوده و با تعداد 52360 نفر کارمند مشغول به کار بوده است.
هاله گیوری
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۲:۲۶:۳۹ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد