واشنگتن پست، بزرگترین و قدیمی‌ترین روزنامه آمریکایی

واشنگتن پست، بزرگترین و قدیمی‌ترین روزنامه آمریکایی
واشنگتن پست که در سال 1877 کار خود را آغاز نمود، بزرگترین روزنامه شهر واشنگتن و قدیمی‌ترین روزنامه‌ای است که هنوز به چاپ می رسد.
واشنگتن پست که در سال 1877 کار خود را آغاز نمود، بزرگترین روزنامه شهر واشنگتن و قدیمی‌ترین روزنامه‌ای است که هنوز به چاپ می رسد. محل دفتر مرکزی واشنگتن‌ پست در مرکز ایالات متحده آمریکا است و این روزنامه با تاکید بر سیاست‌های ملی هر روز در واشنگتن، مریلند و ویرجینیا توزیع می‌شود. این روزنامه در بزرگترین سایز کاغذی به چاپ می‌رسد.
چاپ روزانه شامل بخش اصلی است که خود از صفحه اول، ملی، اخبار بین‌المللی، سیاست‌های تجار و مقاله و پیشنهادات تشکیل شده است که سپس با بخش‌های دیگر نظیر اخبار عمومی، ورزش، مد(شامل بررسی فیلم‌ها، مدهای روز، هنر) دنبال می‌شود. چاپ یکشنبه‌ها علاوه بر بخش‌های همیشگی دارای بخش‌های دیگری است که به بررسی مطالب هفته گذشته می‌پردازد. در این بخش خلاصه‌ای از اخبار هفته، اطلاعاتی برای مسافرت‌ها، برنامه‌های تلویزیون، کمدی‌ها داده می‌شود و مجله‌ای هم با نام The Washington post magazine همراه آن توزیع می‌گردد.
برخی بخش‌های دیگر هم وجود دارند که به صورت هفتگی در برخی روزهای خاص به چاپ می‌رسند که شامل سلامتی در سه شنبه، غذا در چهارشنبه، زندگی عمومی شامل باغداری و خانه‌داری در پنج‌شنبه و تعطیلات در جمعه می‌باشد که در مورد اتفاقاتی که در سطح شهر در تعطیلات خواهد افتاد اطلاع‌رساني مي‌كند. دو مورد آخر به‌صورت خلاصه نوشته می‌شوند. در کنار فعالیت روزنامه واشنگتن پست دارای سرویس سندیکا است که شامل گروه نویسندگان واشنگتن پست می‌باشد و تحت نظارت و نام شرکت واشنگتن پست بخش‌های دیگری مانند رسانه‌های واشنگتن پست، بخش دیجیتال، washingtonpost.com فعالیت می‌نمایند.
بر اساس برخی اخبار، تاریخ این روزنامه که به نام پست معروف است به سال‌های 1970 باز می‌گردد که دو خبرنگار به نام‌های باب وودوارد و کارل برنشتین اذهان آمریکا را به سمت نام Watergate scandal که رسوایی سیاسی آمریکا در آن دهه بود هدایت کردند و گزارش‌هاي روزنامه شدیدا به نام نویسی ریچارد نیکسون در انتخابات ریاست جمهوری می‌پرداخت، اما در واقع این روزنامه در سال 1877 توسط استیلسون هاچینز تاسیس شد و در سال 1880 چاپ روزهای یکشنبه را به کارهای خود افزود و بدین‌ترتیب اولین روزنامه آمریکایی شد که در هفت روز هفته چاپ می‌شد. در سال 1889 روزنامه به فرانک هاتون ريیس سابق پست‌خانه مرکزی و بریا ویکینز عضو سابق دموکرات کنگره از ایالت اوهایو فروخته شد.
برای‌ترفیع دادن روزنامه صاحبان جدید از رهبر گروه موسیقی مارین به نام جان فیلیپ سوسا خواستند که مارشی را برای جشن روزنامه تهیه نماید و سوسا واشنگتن پست را سرود که یکی از بهترین کارهای او به شمار می‌رود. در سال 1899 در طول جنگ‌های آمریکا- اسپانیا این روزنامه تصویری کلاسیک از کشتی Maine را که در جنگ غرق شده بود با نام Maine را به خاطر آوریم توسط کلیفورد ک. بریمن به چاپ رساند که بعدها به شعار جنگی آمریکایی‌ها تبدیل شد.
در سال 1894 پس از مرگ هاتون، ویکینز سهام او را خریداری نمود و پس از مرگ او در سال 1894 پسرهای او جان و رابرت مدیریت روزنامه را تا دو سال بعد پیش از فروش به جان رول مک لین به عهده گرفتند.
در سال 1933 به دلیل ورشکستگی روزنامه به حراج گذاشته شد و توسط اوجن میر خریداری شد و خونی تازه به رگ‌های پست وارد شد و در سال 1946 میر توسط پسرخوانده‌اش فیلیپ گراهام توانست به عنوان یک ناشر به موفقیت دست یابد.
پس از مرگ گراهام در سال 1963 کنترل روزنامه به دست همسر او کاترین گراهام و دختر میر افتاد. پیش از آن هیچ زنی ریاست روزنامه‌های بزرگ در آمریکا را به عهده نداشت. کاترین در اتوبیوگرافی خود به اعتماد به نفس خود در آن زمان اشاره نموده است. در طول سا‌ل‌های 1969-1979 او به عنوان یک ناشر به کار مشغول بود و ریاست واشنگتن پست را به عهده داشت. اوایل دهه 90 به عنوان یکی از اعضای هيات مدیره انتخاب شد همزمان مدیرعامل شرکت نیز بود و پس از سال 1993 تنها ریاست هيات مدیره را تا زمان مرگ خود در سال 2001 برعهده داشت.
سپس دونالد گراهام پسر کاترین توانست سمت مادر را حفظ نماید و مدیریت عاملی شرکت به بویسفولت جونز داده شد. در فوریه 2008 جونز به عنوان ريیس شرکت انتخاب شد و کاترین ویمونت به عنوان ناشر و ریاست رسانه‌های واشنگتن پست که فعالیت جدید شرکت بود تثبیت شد.
در سال 1999 اولین صفحه اصلی رنگی روزنامه نمایان شد و پس از آن رنگ‌ها از طریق آگهی‌ها و عکس وارد صفحات دیگر شدند.
پست به همراه روزنامه دیگری به نام نیویورک تایمز که به دلیل گزارش‌هاي عمومی، پوشش اخبار بین‌المللی و ژورنال وال استریت که بازار سهام را بررسی می‌نماید، روزنامه‌های اصلی در آمریکا می‌باشند. پست فعالیت‌های خود را با گزارش‌هايي درباره کاخ سفید، کنگره و جنبه‌های دیگر دولت آمریکا متمایز می‌نماید. این روزنامه یکی از معدود روزنامه‌های آمریکایی است که در خارج از کشور و در محل‌هایی نظیر بغداد، برلین، استانبول، ژوهانسبورگ، اورشلیم، کابل، لندن، مکزیکو سیتی، مسکو، نایروبی، دهلی، پاریس و توکیو دارای دفتر نمایندگی است. این روزنامه به تعداد روزانه 578482 نسخه و 797679 نسخه نیز در روزهای یکشنبه‌ توزیع می‌شود.
هاله گیوری
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۳ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱:۴۹:۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد