تیزهوشی در سرمايه‌گذاری، راه میلیاردر شدن

تیزهوشی در سرمايه‌گذاری، راه میلیاردر شدن
استفن شوارتزمان‌، از موسسان و سرمايه‌گذاران و رييس گروه بلک استون،‌ بنگاه خصوصی مشاوره مالی در آمریکا است که با ثروت 7/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و هفتاد و یکم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار گرفته است.
استفن شوارتزمان‌، از موسسان و سرمايه‌گذاران و رييس گروه بلک استون،‌ بنگاه خصوصی مشاوره مالی در آمریکا است که با ثروت 7/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و هفتاد و یکم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار گرفته است.
استفن آلن شوارتزمان در 14 فوریه سال 1947 در فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا متولد شد. وی به مدرسه آبینگتون در حومه فیلادلفیا رفت و در سال 1965 از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد. استفن از همان سنین پایین به همراه پدرش در مغازه پارچه‌فروشی پدربزرگش کار می کرد.
شوارتزمان به دانشگاه ییل رفت و در سال 1969 از این دانشگاه با مدرک کارشناسی در علوم اجتماعی (فلسفه،‌ جامعه شناسی، و انسان شناسی) فارغ‌التحصیل شد. او پس از فارغ‌التحصیلی با بیل دانلدسون آشنا شد و به بنگاه سرمايه‌گذاری و بانکداری دانلدسون پیوست. او در شش ماهی که در این شرکت مشغول به کار بود، دیدی نسبت به مدیریت مالی شرکت‌ها به‌دست آورد؛ اما کاملا اعتقاد داشت که برای شروع کسب و کار خود در این زمینه باید بیشتر یاد بگیرد و در این زمینه آموزش بیشتری ببیند. به همین دلیل پس از خدمت اجباری در ارتش، برای ادامه تحصیل به مدرسه کسب و کار دانشگاه‌ هاروارد رفت و در سال 1972 با مدرک MBA تحصیلات خود را به پایان رساند.
شوارتزمان قبل از اینکه تصمیم بگیرد به شاخه مدیریت مالی وارد شود با بنگاه‌های بانکداری و سرمايه‌گذاری زیادی مشورت کرد و در نهایت کار در زمینه خدمات مالی را در بانک سرمايه‌گذاری برادران لمان شروع کرد. او در آنجا توانست به سرعت پیشرفت کرده و در سن 31 سالگی به مقام مدیریت شرکت رسید. شوارتزمان همچنین توانست در زمینه خرید و ادغام شرکت‌ها تخصص زیادی به‌دست آورد و با کار خود رييس جدید آن شرکت را تحت تاثیر قرار دهد. وی در نهایت رييس بخش ادغام و خرید جهانی شرکت برادران لمان شد. در واقع شوارتزمان طی سال‌های 1977 تا 1984 در فعالیت‌های خرید و ادغام شرکت مشارکت داشت و از سال 1983 تا 1984 نیز رييس کمیته ادغام و خرید شرکت بود. شوارتزمان عاقبت در سال 1985 شرکت برادران لمان را ترک کرد تا به همراه شریکش، پیتر پیترسون شرکت بلک استون را راه‌اندازی کند که تمرکز اولیه آن بر ادغام و خرید شرکت‌ها بود. آنها قصد داشتند بنگاه سرمايه‌گذاری خود را راه‌اندازی کنند و این کار را با سرمایه 400 هزار دلاری خود و بدون هیچ کارمندی شروع کردند. این شرکت در نهایت تبدیل به رقیبی برای غول‌های بزرگ در صنعتي همچون برادران سالمون، گلدمن ساکس و مورگان استنلی شد. در اواسط دهه 80 گرایش زیادی به سمت خرید شرکت‌ها با گرفتن وام به‌وجود آمده بود که این امر فرصت خوبی برای شرکت بلک استون بود تا از طریق صندوق سرمایه شخصی در شرکت‌های خصوصی سرمايه‌گذاری کند.
شوارتزمان در سال 1991، در زمان رکود در بازار املاک و مستغلات،‌ به این بازار روی آورد که بهترین زمان برای این کار بود. وی املاک پر سود را با قیمت رکود می خرید. شوارتزمان و شرکتش،‌ بلک استون در آن سال در دامنه وسیعی از صنایع شامل بهداشت و سلامت، تکنولوژی برتر،‌ مخابرات و غیره سرمايه‌گذاری کردند. عمده سرمايه‌گذاری‌های شوارتزمان در آمریکا بریتانیا و آلمان متمرکز شده بود. او همچنین در سال 2004 شرکت شیمیایی آلمانی به نام سلانیز را زمانی که بیشتر سرمايه‌گذاران از صنعت شیمیایی اجتناب می‌کردند، خرید. او سهام این شرکت را در آمریکا که سود سهام شیمیایی در حال افزایش بود، به طور عمومی به فروش گذاشت که ثروت عظیمی برایش به همراه داشت. بلک استون در سال 2007 به طور کامل وارد بورس نیویورک شد و به این شکل سرمایه زیادی به‌دست آورد.
شرکت بلک استون در سال 2009 درآمدی در حدود 77/1 میلیارد دلار و سود خالصی در حدود 723 میلیون دلار به‌دست آورده بود. سرمایه‌های تحت مدیریت این شرکت در سال 2010 به بیش از 111 میلیارد دلار رسیده است. شرکت بلک استون در حال حاضر 1295 نفر كارمند دارد.
استفن شوارتزمان از همسر اول خود،‌ الن فیلیپز جدا شده و با کریستین‌هارست شوارتزمان ازدواج کرده و 3 فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن نیویورک است.
الهام جوادی
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۴:۵۵:۵۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد