ویلیام کوک، ميلياردري دیگر از صنعت نفت

ویلیام کوک، ميلياردري دیگر از صنعت نفت
ویلیام کوک یکی از چهار پسر فرد کوک، مبدع روش پالایش بنزین از نفت سنگین، است. مجله فوربز ویلیام کوک را با ثروت 3 میلیارد دلار در رده سیصد و شانزدهم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار داد.
ویلیام کوک یکی از چهار پسر فرد کوک، مبدع روش پالایش بنزین از نفت سنگین، است. مجله فوربز ویلیام کوک را با ثروت 3 میلیارد دلار در رده سیصد و شانزدهم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار داد. او شرکت صنایع کوک، یک امپراتوری پالایش نفت که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی در آمریکا است را از پدرش به ارث برده است.
ویلیام (بیل) اینگراهام کوک در 3 مه ‌سال 1940 در آمریکا متولد شد. او فرزند فرد سی. کوک، موسس شرکت صنایع کوک است. ویلیام کوک به دانشگاه MIT رفت و تحصیلات خود را در این دانشگاه تا پایان مقطع دکترا در رشته مهندسی شیمی‌ادامه داد. ویلیام کوک تحصیلات خود در این دانشگاه را در سال 1962 آغاز کرد و در سال 1971 از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. او همچنین به آکادمی‌نظامی‌کالور در ایندیانا رفت و مدتی را در آنجا به خدمت گذراند. گفته می‌شود ویلیام کوک همزمان با تحصیل در MIT همزمان در مدرسه کسب‌وکار‌ هاروارد در رشته مدیریت تحصیل کرده است.
پدر ویلیام، فرد کوک (متولد سال 1900- فوت در سال 1967)، نیز یک مهندس شیمی‌و کارآفرین آمریکایی بود. خانواده او مهاجرانی آلمانی بودند که در سال 1888 به آمریکا مهاجرت کردند. فرد در موسسه رایس در هیوستون و سپس درMIT تحصیل کرد. فرد کوک در چند شرکت مهندسی کار کرد و در نهایت یک شرکت کوچک را به همراه هم دانشگاهی‌هایش تاسیس کرد. او در سال 1927 یک روش کارآ برای تبدیل نفت خام به بنزین را ابداع کرد. این کار باعث شد شرکت کوک بتواند با شرکت‌ها بزرگ رقابت کند و به همین دلیل شرکت‌های بزرگ در آمریکا شرکت او را مورد پیگرد قرار دادند و کوک مجبور شد روی بازارهای خارجی مثل شوروی تمرکز کند. این شرکت به بازارهای اروپا و خاورمیانه نیز وارد شد. کوک با این موفقیت توانست ثروت خوب و شرکای جدیدی را به دست آورده، کسب و کارش را به کشور خود بازگرداند و در سال 1940 شرکت نفت و پالایش وود ریور را تاسیس کند که بعدها به صنایع کوک تغییر نام داد.
ویلیام کوک ابتدا برای شرکت خانوادگی مشغول به کار شد، ولی در نهایت بعد از یک دعوای حقوقی بلند‌مدت سهام خود را به برادرانش چارلز و دیوید فروخت. این دعوای حقوقی بین برادرها در حدود دو دهه به طول انجامید. بیل و برادر دیگرش فردریک به همراه دو شریک دیگر در یک سو و چارلز و دیوید در سوی دیگر این دعوا بر سر مالکیت شرکت بودند. این دعوا در نهایت در سال 2001 به پایان رسید.
ویلیام کوک بعد از ترک شرکت صنایع کوک گروه آکسبو، یک مجموعه شرکت در زمینه توسعه انرژی در غرب پالم بیچ در فلوریدا را تاسیس کرد و خود ريیس این گروه شد. محصولات این شرکت شامل مواد پتروشیمی، ذغال، فولاد، نفت خام و تولید الکتریسیته از منابع انرژی مختلف مثل باد، ذغال و منابع نفتی می‌شود و فروش آن در حال حاضر در حدود 5/4 میلیارد دلار است. تعداد زیرمجموعه‌های گروه آکسبو به بیش از 30 شرکت می‌رسد.
ویلیام کوک ازدواج کرده و شش فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن پالم بیچ در فلوریدا است. ویلیام کوک به جمع‌آوری آثار هنری و همچنین به قایقرانی و کشتیرانی علاقه دارد. قایق او در مسابقات سال 1992 برنده کاپ آمریکا شد.
الهام جوادی
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۷:۳۹:۱۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد