ابیلیو دوس سانتوز دینیز، ريیس سابق و مالک فروشگاه‌های زنجیره‌ای برزیلی

ابیلیو دوس سانتوز دینیز، ريیس سابق و مالک فروشگاه‌های زنجیره‌ای برزیلی
ابیلیو دوس سانتوز دینیز ريیس سابق و مالک فروشگاه‌های زنجیره‌ای برزیلی کومپانیا برازیلیرا دو دیستریبوییکائو، یکی از ثروتمندترین افراد برزیل است.
ابیلیو دوس سانتوز دینیز ريیس سابق و مالک فروشگاه‌های زنجیره‌ای برزیلی کومپانیا برازیلیرا دو دیستریبوییکائو، یکی از ثروتمندترین افراد برزیل است. او با ثروت 3 میلیارد دلار در سال 2010 در رده سیصد و شانزدهم فهرست ثروتمندان مجله فوربز قرار گرفت. فروشگاه‌های زنجیره‌ای کومپانیا برازیلیرا دو دیستریبوییکائو شامل سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای پائودو آکوکار، اکسترا، کومپره بم، سنداس و پونتو فریو (گلوبکس) می‌شود.
ابیلیو دوس سانتوز دینیز در 28 دسامبر سال 1936 در سائوپائولو در برزیل متولد شد. خانواده او در واقع مهاجرانی پرتغالی بودند که در سال 1929 به برزیل مهاجرت کردند. پدر ابیلیو، والنتیم دوس سانتوز دینیز در سال 1948 یک فروشگاه شیرینی به نام شوگر لوف راه‌اندازی کرد که بعدها تبدیل به یک سوپرمارکت زنجیره‌ای شد. ابیلیو دوران کودکی و جوانی را با درس خواندن و ورزش کردن گذراند. او در دانشگاه فونداکائو گتیولیو وارگاس تحصیل کرد. وي در بیست سالگی به عنوان یک مدیر فروش به شرکت پدرش پیوست و با تکنیک‌هایی که در ایالات متحده آموخته بود اولین گروه سوپرمارکت‌ها را در سال 1959 تاسیس کرد.
فروشگاه‌های زنجیره‌ای کومپانیا برازیلیرا دو دیستریبوییکائو بزرگ‌ترین شرکت خرده‌فروشی موادغذایی، کالاهای عمومی، کالاهای الکتریکی، لوازم‌خانه و دیگر محصولات در برزیل است که محصولات خود را از طریق زنجیره سوپرمارکت‌ها، ابربازارها (‌هایپرمارکت‌ها) و فروشگاه‌های لوازم خانه و شرکت به فروش می‌رساند. این شرکت همچنین دومین شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در آمریکای لاتین بر حسب درآمد و دومین فروشگاه زنجیره‌ای آنلاین در برزیل است. فروشگاه‌های زنجیره‌ای کومپانیا برازیلیرا دو دیستریبوییکائو در حال حاضر در حدود 1807 فروشگاه در برزیل را اداره می‌کند. مراکز توزیع و لجستیک این شرکت در شهرهای سائوپائولو، ریودوژانیرو، برازیلیا، فورتالزا، کوریتیبا، رسیف، آروجا و کاماکاری قرار دارند.
درآمد فروشگاه‌های زنجیره‌ای کومپانیا برازیلیرا دو دیستریبوییکائو در سال 2010 در حدود 1/25 میلیارد دلار و سود خالص آن در حدود 4/432 میلیون دلار برآورد شده بود. همچنین بیش از 145 هزار نفر در این سال برای این گروه مشغول به کار بودند. ابیلیودینیز در حال حاضر مالک 50 درصد سهام این شرکت است. وی در سال 2002 بخش زیادی از سهام شرکت را به قیمت 860 میلیون دلار به یک شرکت فرانسوی فروخت و از مقام مدیرعاملی شرکت کناره‌گیری کرد. ابیلیو دوس سانتوز دینیز در سال 1979 به عضویت شورای پول ملی در آمد.
ابیلیو دوس سانتوز دینیز در سال 1989 و درست صبح قبل از انتخابات ریاست جمهوری توسط گروه تروریستی چپ‌گرای موویمیینتو دو ایزکوییردا روولوسیوناریا دزدیده شد و شش روز در سائوپائولو در بند آنها بود تا اینکه پلیس فدرال او را از دست ربایندگان آزاد کرد.
ابیلیو دوس سانتوز دینیز ازدواج کرده و چهار فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن سائوپائولو در برزیل است. او پدر راننده سابق مسابقات فرمول یک، پدرو دینیز است. بودجه عمده لازم برای کار پدرودینیز را ثروت پدرش و اسپانسرهای دیگر تامین می‌کردند. خود ابیلیو دوس سانتوز دینیز هم در جوانی یک راننده مسابقات بود و در سال 1970 نیز به همراه برادرش آلسیدز جایزه میل میلهاس برزیل را از آن خود کردند. ابیلیو دینیز به‌رغم سن بالای هفتاد سال خود همچنان ساعت‌های زیادی در روز را ورزش می‌کند.
الهام جوادی
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۲ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۳:۲۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد