ژوزف لویس، تاجر تيزهوش بازار ارز

ژوزف لویس، تاجر تيزهوش بازار ارز
ژوزف لویس سرمایه‌گذاری بریتانیایی است که در سال 2010 با ثروت 3 میلیارد دلار در رتبه سیصد و شانزدهم فهرست میلیاردرهای مجله فوربز قرار گرفت.
ژوزف لویس سرمایه‌گذاری بریتانیایی است که در سال 2010 با ثروت 3 میلیارد دلار در رتبه سیصد و شانزدهم فهرست میلیاردرهای مجله فوربز قرار گرفت.
ژوزف (جو) لویس در 5 فوریه سال 1937 در شرق لندن متولد شد. او در 15 سالگی مدرسه را رها کرد تا به کسب‌وکار خدمات غذایی و تهیه غذای پدرش در ناحیه وست اند لندن به نام تاویستاک بانکتینگ کمک کند. ژوزف لویس در ابتدا کار خود در این کسب و کار را به عنوان یک پیشخدمت شروع کرد.
ژوزف لویس پس از آنکه اداره کسب و کار پدر را به دست گرفت به سرعت آن را با فروش کالاهای لوکس به توریست‌های آمریکایی گسترش داد. لویس در سال 1979 کسب و کار تهیه غذای خانوادگی را فروخت که این کار باعث رسیدن او به ثروت اولیه‌اش شد. ژوزف لویس کمی‌بعد با این ثروت به بازار تجارت ارز وارد شد و طی دو دهه 1980 و 1990 به این کار مشغول بود. این کار منجر به این شد که به باهاماس نقل مکان کند تا بتواند از مالیات فرار کند.
ژوزف لویس در سال 1992 با پیش‌بینی خارج افتادن پوند از مکانیزم نرخ ارز اروپا سرمایه‌گذاری‌ بر این اساس توانست به ثروت زیادی دست یابد. در سیاست و اقتصاد این اتفاق به چهارشنبه سیاه معروف است. چهارشنبه سیاه به 16 سپتامبر سال 1992 و زمانی گفته می‌شود که دولت محافظه کار بریتانیا بعد از آنکه نتوانست پوند استرلینگ را بالای حداقل نرخ توافق شده نگه دارد، مجبور به عقب کشیدن پوند استرلینگ از مکانیزم نرخ ارز اروپا (ERM) شد. ژوزف لویس و یک سرمایه‌گذار بزرگ دیگر با پیش فروشی (short selling: این اصطلاح بیشتر در داد و ستد بورس به کار می‌‌رود و فروش اسنادی را گویند که مال فروشنده نباشند و ممکن است به قصد تحویل موقتا استقراض شده باشند. پیش ‌فروشی براساس این انتظار که قیمت در بازار کاهش خواهد یافت، صورت می‌گیرد. توافق به تحویل یک سهم یا کالا در زمان آینده با فروشنده‌‌ای که در حال حاضر مالک نیست ولی امیدوار است بعدا و به موقع به قیمت نازل‌‌تر خریداری کند) پوند استرلینگ در بازار توانستند به ثروت چشمگیری برسند.
ژوزف لویس در حال حاضر سرمایه گذار اصلی در گروه تاوی استاک است. این گروه یک شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی است که لویس در اورنج کانتری در فلوریدا تاسیس کرده است. این گروه بیش از 175 شرکت در 15 کشور دنیا را اداره می‌کند. پرتفولیوی گروه تاوی استاک شامل تیم‌های ورزشی و حوادث ورزشی، تولید و توزیع، نفت، گاز و انرژی، خدمات مالی، رستوران‌ها،‌ املاک و دارایی‌های تجاری، املاک مسکونی لوکس، اقامتگاه‌ها و توسعه املاک و مستغلات عظیم می‌شود. گروه تاوی استاک دفاتری در آرژانتین، باهاماس، چین، اتحادیه اروپا، مکزیک و ایالات متحده دارد.
ژوزف لویس از طریق گروه تاوی استاک در چندین شرکت سهام دارد. او همچنین با داشتن 23 درصد از سهام کنترلی گروه رستوران داری میشلز اند باتلرز بزرگ‌ترین سهامدار این گروه است. لویس مالک باشگاه فوتبال بریتانیایی تاتنهام‌هاتزپر است.
ژوزف لویس دو بار ازدواج کرده و دو فرزند از ازدواج اولش دارد. وی در حال حاضر ساکن لیفورد کی در باهاماس است. او همچنین املاکی در فلوریدا و آرژانتین دارد.
الهام جوادی
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۷:۳۷:۱۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد