آمریکو آموریم و کسب ثروت میلیاردی از چوب پنبه

آمریکو آموریم و کسب ثروت میلیاردی از چوب پنبه
آمریکو آموریم، مدیر و سهامدار عمده شرکت کورتیسریا آموریوم، با ثروت 4 میلیارد دلار دویست‌ودوازدهمین فرد ثروتمند جهان در سال 2010 است.
آمریکو آموریم، مدیر و سهامدار عمده شرکت کورتیسریا آموریوم، با ثروت 4 میلیارد دلار دویست‌ودوازدهمین فرد ثروتمند جهان در سال 2010 است.
او کارخانه کوچک چوب‌پنبه‌ای که پدربزرگش در سال 1870 تاسیس کرده بود را تبدیل به بزرگ‌ترین تولید کننده چوب پنبه با فروش 650 میلیون دلاری کرد. گروه آموریوم همچنین در حال حاضر در صنعت املاک و مستغلات و توریسم فعالیت دارد. طبق مجله فوربز آموریم در سال 2008 با ثروت 1/3 میلیارد دلار با پیشی گرفتن از بلمیرو دو آزودو‌، تبدیل به ثروتمندترین فرد در پرتغال شد. در سال 2009 ثروت او با کاهشی 25 درصدی به خاطر سرمایه گذاری ضعیف در حوزه مالی به حدود 2 میلیارد یورو کاهش یافت، اما او همچنان ثروتمندترین فرد کشور باقی ماند.
آمریکو فرییرا آموریم در 21 ژولای سال 1934 در موزلوس در سانتا ماریا دو فیرا در پرتغال متولد شد. او چهارمین پسر آمریکو آلوز آموریم است. آموریم پس از تحصیل در رشته بازرگانی به کسب و کار خانوادگی پیوست. او به همراه برادرانش گروه کورتيسيرا آموریم را بنا کردند.
سابقه شرکت کورتیسیرا آموریم به سال 1870، زمانی که پدربزرگ آمریکو آموریم یک شرکت تولید چوب پنبه‌های طبیعی برای سر بطری‌ها را تاسیس کرد، باز مي‌گردد. در سال 1922 شرکت آموریم و ایرمائوس، یک شرکت تولید کننده چوب پنبه، تاسیس شد که اولین عضو زیر مجموعه کنونی کورتیسیرا آموریم به شمار مي‌رود. آنتونیو ریوس دو آموریم در سال 2001 جای عموی خود‌، آمریکو آموریم را در شرکت گرفت و مدیر عامل گروه کورتیسیرا آموریم شد.
نقطه قوت و کلید موفقیت گروه کورتیسیرا آموریم، با توجه به اینکه پایه محصولات آن بسیار ساده است، در تحقیق و توسعه قدرتمند آن است. در سال 2004 یک دپارتمان جدید برای توسعه کاربردهای جدید برای چوب پنبه و محصولات مربوط به چوب پنبه ایجاد شد تا به دنبال راه‌هایی برای توسعه و طراحی محصولات جدیدی با استفاده از چوب پنبه بگردد و همچنین تبادل دانش واحد‌های مختلف کسب و کار را تقویت کند. در سال 2007 مجددا با ایجاد واحد تحقیقات چوب‌پنبه آموریم بر اهمیت تحقیق و توسعه در شرکت تاکید شد. این یک واحد کسب و کار پشتیبانی برای پرداختن به چالش‌های نوآوری مربوط به کسب و کار چوب پنبه بود.
گروه کورتیسیرا آموریم یک مجموعه‌ای از شرکت‌ها است که ادعا مي‌کند با بیش از 130 سال سابقه در صنعت چوب‌پنبه مدير این صنعت است. این شرکت در صدها کشور در سرتاسر جهان فعالیت داشته و مدیریت بیش از 70 شرکت فعال در زمینه تولید، تحقیق و توسعه، ارتقا و فروش چوب‌پنبه را بر عهده دارد. گروه کورتیسیرا آموریم در 5 واحد کسب‌وکار اصلی شامل مواد خام، سر بطری‌های چوب پنبه‌ای، پوشش‌های کف و دیوار، کامپوزیت چوب پنبه و عایق چوب‌پنبه فعالیت دارد. کورتیسیرا آموریم به شرکت‌های مختلفی در صنایعی چون صنایع هوانوردی، ساخت و ساز و تولید نوشیدنی محصولات خود را عرضه مي‌کند. این شرکت در حال حاضر در فهرست بازار سهام یورونکست لیسبون حضور دارد. در سال 2007 تعداد کارکنان شرکت در حدود 3800 نفر بود. این شرکت بودجه زیادی را صرف برنامه‌های آموزشی برای کارکنان خود مي‌کند.
آمریکو آموریم در حال حاضر در کارهای روزانه و عملیاتی شرکت فعالیت ندارد اما مالک 50 درصد سهام گروه است. بیشتر ثروت آمریکو آموریم از سرمایه گذاری‌های وسیع و گسترده او در دارایی‌ها، به ویژه در صنایع مالی و انرژی، حاصل شده است. این سرمایه‌گذاری‌ها شامل 7 درصد سهام بانکو پاپیولار، 28 درصد سهام شرکت فنپرو، 25 درصد سهام بانک BIC آنگولا، 18 درصد سهام شرکت گالپ، شرکت انرژی اسبق دولتی پرتغال، و 25 درصد سهام شرکت تام‌فورد، یک شرکت طراح کالاهای مد و لوکس، است. آموریم همچنین زمینی در برزیل دارد که قصد دارد آن را تبدیل به مکانی توریستی کند.
آمریکو آموریم به همراه دو برادر دیگرش یک صندوق سرمایه شخصی و جداگانه از گروه خود ایجاد کرده که به واسطه آن با خرید شرکت‌های در حال سقوط، از بحران مالی آنها سود مي‌برند.
آموریم در حال حاضر مدیر بانک اعتباری بالییر است. وی همچنین یکی از اعضای کمیته پاداش شرکت انرژی گالپ و شرکت GDP ( شرکت گاز پرتغال) است. آموریم از اعضای هیات مشاوره باشگاه فوتبال پورتو است.
آموریم در ژوئن سال 2009 یک مدرک دکترای افتخاری در علوم تجارت از دانشگاه سنت جان در نیویورک دریافت کرده است.
آمریکو آموریم با ماریا فرناندا دو اولیویرا راموس، دختر یک پزشک معروف، ازدواج کرده و سه فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن گریجو است. 
الهام جوادی

- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۲:۱۱:۳۴ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد