چالئو یوویدهیا، تولید کننده نوشابه‌های انرژی‌زا

چالئو یوویدهیا، تولید کننده نوشابه‌های انرژی‌زا
چالئو یوویدهیا موسس شرکت تایلندی دارویی تی سی تولید کننده نوشابه‌های انرژی‌زا است که با ثروت 1/4 میلیارد دلار در جایگاه دویست و هشتم ثروتمندان دنیا در سال 2010 قرار دارد.
چالئو یوویدهیا موسس شرکت تایلندی دارویی تی سی تولید کننده نوشابه‌های انرژی‌زا است که با ثروت 1/4 میلیارد دلار در جایگاه دویست و هشتم ثروتمندان دنیا در سال 2010 قرار دارد. وی در حدود دو دهه پیش به همراه شریک اتریشی خود، دیتریچ ماتچیتز شرکت تولیدکننده نوشابه‌های انرژی‌زای ردبول را تاسیس کرد. یوویدهیا در حال حاضر به عنوان ثروتمندترین فرد در تایلند شهرت دارد.
چالئو یوویدهیا در سال 1932 در خانواده ای فقیر در ایالت فیچیت در تایلند متولد شد. خانواده او به کار کشاورزی و فروش میوه اشتغال داشتند. چالئو برای کمک به برادرش برای اداره یک شرکت دارویی و فروش دارو به بانکوک رفت. او در نهایت ترکیبی را خلق کرد که با آن نوشابه‌ای انرژی‌زا به نام کراتینگ دائنگ را تولید کرد.
دیتریچ ماتچیتز در یکی از سفرهایش به تایلند با چالئو یوویدهیا و نوشیدنی‌ای که او تولید مي‌کرد آشنا شد. وی در سال 1984 به همراه چالئو و چالرم یوودیدهیا شرکتی را برای تولید این نوشیدنی تاسیس کرد. آنها در سال 1987 این نوشیدنی را کربنه کرد و نام ردبول (به معنای گاو نر قرمز) را برای آن انتخاب کرد. ایده نام و لگوی ردبول نیز از نام تایلندی آن، کراتینگ دائنگ، الهام گرفته شده است.
دیمیتری ماتچیتز خط تولید ردبول را در اتریش راه‌اندازی کرد و به شکل گسترده بازاریابی برای این نوشیدنی انرژی‌زا را در اروپا شروع کرد. ماتچیتز از روش‌های بازاریابی مختلف و گسترده‌ای چون تبلیغات در فرودگاه‌ها،‌ کنسرت‌ها،‌ مسابقات کایاک در آب‌های خروشان،‌ مسابقات موتورسیکلت،‌ مسابقات اسنوبرد، مسابقات موج‌سواری، مسابقات هنگ گلایدینگ و دیگر ورزش‌های پر هیجان،‌ استفاده مي‌کرد. ماتچیتز نوشیدنی ردبول را به نوشیدنی انرژی‌زای پیشتازی در جهان و در میان نوشیدنی‌های انرژی‌زای دیگر کرد.
یوویدهیا مالک 49 درصد سهام شرکت ردبول است و 49 درصد دیگر آن نیز در اختیار دیتریچ ماتچیتز قرار دارد. در واقع چالئو یوویدهیا فرمول این نوشابه را فراهم کرد و ماتچیتز کار بازاریابی و شناساندن آن را به تمام جهان برعهده گرفت.
پسر چالئو، چالرم یوویدهیا،‌ نیز مالک دو درصد باقی مانده سهام شرکت ردبول است. چالرم یوویدهیا مدیر شرکت تایلندی تولید نوشیدنی سیام است و در واقع او پدرش چالئو را به شریک اتریشی اش معرفی کرد. وی این دو درصد سهام شرکت ردبول را نیز به عنوان پاداش این کار دریافت کرد. چالرم یوویدهیا در حال حاضر با ثروت 150 میلیون دلار سی‌و‌سومین فرد ثروتمند در تایلند به شمار مي‌رود. چالرم یوویدهیای 59 ساله ازدواج کرده و سه فرزند دارد.
بر طبق مجله فوربز در سال 2004 بیش از 9/1 میلیارد نفر، ردبول مصرف مي‌کردند که درآمدی دو میلیارد دلاری برای شرکت به ارمغان آورده بود. ردبول در حال حاضر با در اختیار داشتن بیش از 70 درصد سهم بازار جهان از نوشابه‌های انرژی‌زا بزرگ‌ترین سهم بازار را در اختیار خود دارد و همچنان به رشد خود ادامه مي‌دهد. شعار این شرکت همواره این بوده است: «ردبول به شما بال میده». فروش شرکت ردبول در حال حاضر در حدود 7/4 میلیارد دلار در سال است. این شرکت در حال گسترش دامنه فعالیت خود در هند،‌ آفریقا،‌ روسیه و ژاپن بوده و در حال حاضر نیز در فرانسه،‌ دانمارک و نروژ محصولات خود را به فروش مي‌رساند.
چالئو یوویدهیا ازدواج کرده و 5 فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن بانکوک در تایلند است. یوویدهیا همچنان مالک شرکت تایلندی دارویی تی سی است که بخشی از آن مالکیت بیمارستان خصوصی پیاوات در تایلند را در اختیار دارد.
الهام جوادی

- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۸:۲۰:۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد