هیروشی یامائوچی، میلیاردر بازی‌های ویدئویی ژاپن

هیروشی یامائوچی، میلیاردر بازی‌های ویدئویی ژاپن
هیروشی یامائوچی بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت نینتندو، یک شرکت چندملیتی در کیوتو ژاپن است که با ثروت 2/4 میلیارد دلار از سوی مجله فوربز در جایگاه دویست و یکم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار دارد.
هیروشی یامائوچی بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت نینتندو، یک شرکت چندملیتی در کیوتو ژاپن است که با ثروت 2/4 میلیارد دلار از سوی مجله فوربز در جایگاه دویست و یکم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار دارد. او سومین ريیس این شرکت بود که در سال 1949 به شرکت پیوست و در سال 2002 از سمت خود کناره‌گیری کرد تا ساتورو ایواتا جای او را بگیرد. یامائوچی به خاطر تبدیل شرکت نینتندو از یک شرکت سازنده کارت‌های‌هانافودا در ژاپن به یک شرکت میلیارد دلاری بازی‌های کامپیوتری در جهان شهرت دارد.
هیروشی یامائوچی در 7 نوامبر سال 1927 در کیوتوی ژاپن متولد شد. وی در سن 12 سالگی به مدرسه‌ای در کیوتو رفت و در آن جا تصمیم گرفت در رشته حقوق یا مهندسی تحصیل کند اما جنگ جهانی دوم باعث ترك تحصیل او شد. از آن جایی که یامائوچی در آن زمان برای جنگیدن خیلی جوان بود برای کار به یک کارخانه نظامي‌فرستاده شد. هیروشی در زمان اتمام جنگ در سال 1945 به دانشگاه واسدا رفت تا در رشته حقوق تحصیل کند.
نینتندو در 23 سپتامبر سال 1889 توسط «فوساجیرو یامایوشی»، پدربزرگ هیروشی یامائوچی، تاسیس شد و از آن زمان از هر نظر قدیمی‌ترین و با تجربه‌ترین شرکت در صنعت بازی بوده است. این شرکت تا اکتبر سال 2008 بیش از 470 میلیون دستگاه و حدود 7/2 میلیارد نرم افزار برای این دستگاه‌هایش فروخته است.
شرکت مزبور در ابتدا «نینتندو کوپای» نام داشت و به تولید کارت‌های بازی می‌پرداخت. این کارت‌‌ها به شدت مورد توجه قرار گرفتند و یامایوشی کارمندان زیادی را برای تولید عمده آنها استخدام کرد تا بتواند حجم بالای تقاضا را پاسخگو باشد. تولید این محصول ادامه یافت و حتی مسابقات قهرمانی آنها به نام «نینتندو کاپ» تشکیل شد.
پدربزرگ هیروشی از آنجایی که هیچ جانشینی نداشت از هیروشی خواست تا جانشین او در نینتندو شود. به این دلیل، هیروشی یامائوچی مي‌بایست دانشگاه را رها کند. پدربزرگ او کمي‌بعد از دنیا رفت. البته به خاطر سن پایین و تجربه کم یامائوچی، اکثر کارکنان او را جدی نمي‌گرفتند و بسیاری نیز از او بدشان مي‌آمد. یامائوچی مجبور بود با اعتصاب کارکنان برخورد کند. او از قدرت خود استفاده کرد و بسیاری از آن‌ها را اخراج کرد. یامائوچی نام شرکت را به نینتندو کاروتا تغییر داد و دفتر مرکزی آن را به کیوتو
منتقل کرد.
در سال 1956 هیروشی یامایوشی طی بازدیدی از آمریکا برای شرکت‌های تولید کارت بازی در آن کشور، متوجه شد که بزرگ‌ترین شرکت در زمینه کاری آنها، دفتر بسیار کوچکی دارد. این نقطه عطفی در ذهن هیروشی بود و او محدودیت بازار کارت‌‌های بازی را درک کرد.
از دوره هیروشی افتخارات و سوددهی این شركت افزایش یافت. او به كار ساخت کارت‌‌های بازی مدرن روی ‌آورد و موفق شد 600 هزار بسته از آن را به فروش برساند. در سال 1963 نام شرکت به «نینتندو» تغییر یافت و به تجارت‌های کوچک متنوعی دست زد. مثلا یک شرکت تاکسیرانی و همچنین کارخانه مواد غذایی تاسیس کردند.
در سال 1974 نینتندو به مشکلات مالی دچار شد و تا مرز سقوط نیز پیش رفت ولی تصمیم این شرکت برای ساخت دستگاه بازی رنگی، این وضعیت را تغییر داد و سه سال بعد اولین دستگاه بازی رنگی آنها وارد بازار ژاپن شد.
نینتندو در سال 1975 اولین كنسول بازی‌های کامپیوتری عمومي ‌که با سکه کار می‌کرد را به بازار معرفی نمود كه با استقبال بی‌‌نظیری روبه‌رو شد. 6 سال بعد یعنی در سال ۱۹81 آتاری 2600 را به بازار ژاپن و بعد آمریكا وارد كرد.
پس از موفقیت‌های بسیار، فروش كنسول آتاری در ژاپن به 75 میلیون دستگاه رسید و این دستگاه 23 درصد از اسباب بازی‌های دنیا را در آن زمان به خود اختصاص داد. این شرکت در سال 1997 كنسول 64 را وارد بازارهای جهان کرد.در سال 2001 كنسول game cube وارد بازارهای جهانی شد. این كنسول بعد از یك سال وارد بازارهای آمریكا شد و با اين كه سونی یك سال زودتر به بازار وارد شده بود، توانست بیش از 28 میلیون دستگاه به فروش برساند در حالی‌كه سونی بعد از 2 سال رقم فروش خود را به 28 میلیون دستگاه رسانده بود. نینتندو در حال حاضر بیش از چهار هزار کارمند داشته و در سال گذشته میلادی درآمدی بالغ بر 15 میلیارد دلار را از آن خود کرده است.
هیروشی یامائوچی ازدواج کرده و دو فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن کیوتو است. او در سال 1992 تیم بیسبال سیاتل مارینرز را خرید.
الهام جوادی

- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۹:۱۸:۳۲ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد