دنیس واشنگتن، میلیاردری که از واکس زدن و مکانیکی شروع کرد

دنیس واشنگتن، میلیاردری که از واکس زدن و مکانیکی شروع کرد
دنیس واشنگتن صنعتگری آمریکایی است که با ثروت 2/4 میلیارد دلار در جایگاه دویست و یکم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار دارد. مجله فوربز واشنگتن را به عنوان پنجاه و هشتمین فرد ثروتمند آمریکایی معرفی کرده است.
دنیس واشنگتن صنعتگری آمریکایی است که با ثروت 2/4 میلیارد دلار در جایگاه دویست و یکم ثروتمندان جهان در سال 2010 قرار دارد. مجله فوربز واشنگتن را به عنوان پنجاه و هشتمین فرد ثروتمند آمریکایی معرفی کرده است. او یکی از مالکان و سهامداران یک کنسرسیوم بزرگ خصوصی به نام شرکت‌های واشنگتن است.
دنیس آر واشنگتن در سال 1934 در اسپوکان در ایالت واشنگتن متولد شد اما کمي‌بعد خانواده او به زادگاه مادرش در میسولا در ایالت مونتانا نقل مکان کردند. دنیس در سن هشت‌سالگی به بیماری فلج اطفال دچار شده بود که خوشبختانه بهبود یافت. خانواده واشنگتن خانواده ثروتمندی نبودند، اما دنیس واشنگتن همواره اعتقاد دارد که والدینش افرادی خوب بودند و پدرش نیز فردی سخت‌کوش و قوی بوده است. البته والدین دنیس از هم جدا شدند و او نیز در ایالت‌های کالیفرنیا،‌ واشنگتن و مونتانا در کنار بستگان خود زندگی مي‌کرد و به مدارس مختلف مي‌رفت. او در سن 14 سالگی مستقل شده بود و مي‌توانست با کار در خواربار فروشی‌ها،‌ توزیع روزنامه، واکس زدن کفش‌ها در ایستگاه قطار و کار کردن به عنوان مکانیک در یک مکانیکی کسب درآمد کند. دنیس دو سال آخر دبیرستان را نزد مادربزرگش در میسولا گذراند. او مي‌گوید که مادربزرگش او را بسیار دوست داشت و رویاها و علائقش را باور داشت. دنیس پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان و در زمان جنگ جهانی دوم از خانواده خود جدا شد و به برمرتون در واشنگتن رفت تا در یک کارخانه کشتی سازی نظامي‌مشغول به کار شود. وی سپس به آلاسکا رفت تا در یک شرکت عمرانی کار كند. او دو سال بعد به مونتانا باز گشت و نزد عموی خود که صاحب یک شرکت عمرانی بود مشغول به کار شد. دنیس واشنگتن در سن 26 سالگی تبدیل به نایب رييس بزرگ‌ترين شرکت عمرانی مونتانا شد.
دنیس واشنگتن کسب و کار خود را در سال 1964،‌ زمانی که 30 ساله بود، شروع کرد. او در آغاز تنها یک وام 30 هزار دلاری و یک بولدوزر برای شروع کسب و کارش داشت. دنیس واشنگتن توانست شرکت عمرانی واشنگتن را راه‌اندازی کند که کار اصلی آن در زمینه قراردادهای ساخت بزرگراه بود. البته اولین قرارداد شرکت واشنگتن کار پر چالش ساخت یک پارکینگ در قله صخره‌ای پارک ملی گلاسیر بود. وی سپس به ساخت جاده‌های جنگلی پرداخت که او را به سمت بزرگراه‌سازی سوق داد. واشنگتن تا سال 1969 این شرکت را به بزرگ‌ترين شرکت عمرانی در مونتانا تبدیل کرد.
دنیس واشنگتن در دهه 1970 به حوزه معدن و سد سازی وارد شد. وی همچنین در سال 1986 یک معدن مس و مولیبدنیوم در بوت در ایالت مونتانا را خرید و با موفقیت توانست آن را به کاربری مجدد رسانده و آن را تبدیل به یک معدن بسیار سودآور کند.
این موفقیت به واشنگتن کمک کرد تا بتواند دامنه کسب و کار خود را گسترده تر کرده و به حوزه‌های مختلفی چون خطوط آهن، خدمات دریایی،‌ حمل و نقل دریایی،‌ هواپیمایی و املاک و مستغلات وارد شود. شرکت عمرانی واشنگتن در سال 1996 با خرید شرکت جهانی ساخت و ساز و مهندسی موریسون- نادسن در بویس در ایالت ایداهو،‌ گروه بین‌المللی واشنگتن را شکل داد.
واشنگتن دارایی‌های شخصی دیگری هم دارد که شامل بزرگ‌ترين خط آهن خصوصی ایالات متحده و یکی از بزرگ‌ترين شرکت‌های حمل و نقل دریایی در کانادا مي‌شود.
دنیس واشنگتن همچنین مالک یک ملک بزرگ در جزیره استوارت در بریتیش کلمبیا است که در آن یک حوضچه ماهیگیری و یک زمین گلف نیز ساخته شده است. استادیوم فوتبال واشنگتن – گریزلی در دانشگاه مونتانا نیز به احترام واشنگتن به نام او نامگذاری شده است.
دنیس واشنگتن ازدواج کرده و دو فرزند دارد. وی در حال حاضر ساکن میسولا در ایالت مونتانا است.
الهام جوادی
- مقالات مرتبط:
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۲۳:۲۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد